Inspiration översikt Referenser Hus-konfigurator Fotomontage Byggtips
Produkter översikt Taksystem Fasadsystem Takavvattning Solcellssystem Översvämningsskydd Beslag och plåt
Tjänster översikt Hus-konfigurator Fotomontage Beställ broschyrer Begär en offert Beställ ett garanticertifikat Mässor Frågor och svar Klagomål och reklamation För hantverkare För arkitekter
Fördelar översikt Byggmaterial aluminium Specialteman
Företag översikt Om oss Jobberbjudanden News Press
Kontakt översikt Din kontaktperson hos PREFA Kontaktformulär Beställ broschyrer
Referenser översikt Referensobjekt Arkitektoniska Highlights Renoveringsgalleri
Byggtips översikt Takrenovering Fasadutformning Fasader av trä och aluminium Taktäckning för alla takformer Fotovoltaik – enkelt förklarat Aluminiumtak med tegelutseende
För hantverkare översikt Min PREFA-inloggning Om Academy Teknisk Support: Stöd på plats Reklammaterial, logo & provbeställning Videor: Tips och tricks Om takkonstruktion
För arkitekter översikt Upplev PREFARENZEN Beställ arkitekturpärm och arkitektmapp Nedladdningscenter BIM Om takkonstruktion
Byggmaterial aluminium översikt 40 års garanti Hållbarhet Komplett system Stormsäker
Specialteman översikt Brandskydd Kulturminnesskydd
Om oss översikt Familjeföretaget PREFA Våra värderingar och mål Hållbarhet
De strängpressade profilerna är som standard blanka, men kan pulverlackeras fritt upp till en total längd på 6 200 mm enligt RAL, NCS och PREFA P.10-färger.
PREFA strängpressade profiler tillverkas som standard av eloxerbart material. Detta innebär en nästintill felfri yta och en finkornig, homogen struktur. För eloxerade profiler är det lämpligt att beställa olika ytor eller byggnadsdelar sida för sida respektive yta för yta från en och samma leverans. I olika produktionssatser kan det uppstå kulörskillnader vid färganodisering.
Från PREFA:s sida rekommenderas att gränsvärdesprover (ljus–mörk) definieras redan vid rådgivningen kring materialvalet.
Notera
Eloxeringen av profilerna måste ordnas av kunden och erbjuds inte av PREFA.
Vid bearbetning av profiler med blank yta ska följande beaktas:
Notera
Blankt aluminium reflekterar ljus mycket bra (reflexion/spegling). Om reflexioner/speglingar i fasadbeklädnaden är oönskade ska pulverlackerade ytor användas.
Det går endast att ladda ner innehåll från en produktkategori. Om du behöver innehåll från flera kategorier, vänligen skapa en separat nedladdning för varje produktområde.